poczta@gannet.pl

Kontenery pod kontrolą

Monitoring GPS w branży logistycznej to nie tylko śledzenie towaru przewożonego w naczepach ciągników. To także możliwość kontrolowania ładunków znajdujących się w kontenerach wykorzystywanych w transporcie drogowym, kolejowym i morskim oraz zarządzania kontenerami np. budowlanymi lub na śmieci.

Logistyczne know how obejmuje m.in. wiedzę dotyczącą przewożonych towarów, warunków ich przechowywania, położenia środków transportu, czasu potrzebnego na realizację dostaw czy kosztów związanych z poszczególnymi operacjami. Coraz częściej w ramach optymalizacji prowadzonego biznesu firmy logistyczne korzystają z monitoringu GPS, by prowadzić nadzór nad pojazdami w czasie rzeczywistym. Sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzi lokalizacja towaru zamkniętego nie w naczepie, ale umieszczonego w kontenerze.

„Firmy z branży transportowej mające na swoim wyposażeniu kontenery często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich towar. Ustalenie tej informacji pochłania dużo czasu i wymaga przygotowania stosu dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu kontenerów” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Czym tego typu urządzenia różnią się od standardowych rozwiązań montowanych w samochodach osobowych czy ciężarowych? Moduły wykorzystywane do zabezpieczania kontenerów są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na drzwiach kontenera. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym transportowany towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące wskazane osoby m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru.

„W związku z tym, że kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie drogowym, kolejowym jak i morskim, trudno mieć wgląd w ich położenie ze względu na niejednokrotnie skomplikowaną ścieżkę logistyczną. Urządzenia monitorujące sprawdzają się w tego typu sytuacjach najlepiej. Klient nie musi kontrolować np. trasy statku, procesu rozładunku i załadunku oraz późniejszych etapów przewożenia kontenera. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio z systemu monitoringu dostępnego online – za pośrednictwem platformy internetowej Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio aplikacji mobilnej, dodatkowo wiedząc, czy jego ładunek nie został naruszony prze osoby niepowołane dodatkowo wiedząc, czy jego ładunek nie został naruszony prze osoby niepowołane” – wyjaśnia Dariusz Kwakszys.

Wykorzystanie systemu monitoringu w ofertach może okazać się kartą przetargową w przypadku ofert sprzedaży lub wynajmu dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dodatkowa funkcjonalność udostępniana odbiorcom ma szasnę zaważyć na wyborze konkretnego dostawcy. System monitoringu pozwala namierzać i kontrolować również kontenery otwarte. Urządzenie może zostać umieszczone na kontenerze ze względu na niezależny od zewnętrznego źródła energii system zasilania. Bateria montowana w urządzeniach marki Gannet Guard Systems może działać bez ładowania nawet 5 lat. Dodatkowo rozwiązania tego typu dają szansę firmom produkującym kontenery na przygotowanie zupełnie nowej linii produktów dostosowanej do potrzeb rynku, np. wyposażonych w odpowiednie miejsca pozwalające na montaż modułów lokalizujących oraz sprzedaż gotowych już wyposażonych w nie produktów.

Kolejną z korzyści stosowania systemu monitoringu w przypadku kontenerów jest usprawnienie procesu optymalnego zarzadzania. Korzystając z systemu lokalizowania właściciel firmy ma szansę sprawdzić jak użytkowane są kontenery, czy pracują, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinien znajdować się kontener, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.

Możliwość stałego lokalizowania przewożonych towarów nie tylko pozwala usprawnić procesy decyzyjne, ale również zachować spokój o bezpieczeństwo ładunku. Dzieje się tak ze względu na to, że gdy kontener padnie łupem złodziei, łatwo daje się namierzyć „zgubę”. Przewagą w tym przypadku jest stosowanie systemu namierzania, który oferuje m. in. Gannet Guard Systems, wykorzystującego technologię radiową do namierzania skradzionych lub zaginionych kontenerów. System taki nie daje się zagłuszyć urządzeniami używanymi do eliminowania zabezpieczeń GPS/GSM, co daje 95-procentową skuteczność w odzyskiwaniu skradzionych obiektów.skradzionych obiektów, które zostały zabezpieczone modułem radiowym.

źródło: //www.tsl-biznes.pl/