poczta@gannet.pl

Masz taki samochód? Lepiej zastaw w nim pułapkę na złodzieja

Nie ma znaczenia, czy to tani samochód miejski, czy luksusowa limuzyna za miliony złotych, czy… koparka – przestępcy mają sposoby na kradzież wszystkiego co ma koła i silnik. Jednak okazuje się, że kierowcy co raz częściej zastawiają pułapki na przestępców. Oto NOWA lista marek i modeli samochodów, które Polacy zabezpieczają w obawie przed złodziejami.

Złodziej samochodów

W 2014 roku kierowcy stracili 14 124 samochody – wynika z danych Komendy Głównej Policji. To 9 proc. mniej (1341 aut) niż w roku 2013. Funkcjonariuszom udało się odzyskać 3347 pojazdów, czyli o 235 więcej niż rok wcześniej. Część nich można było odnaleźć dzięki przezorności właścicieli, którzy w obawie przed wysokim ryzykiem kradzieży dodatkowo zabezpieczyli swoje cztery kółka.

Można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy założyli pułapkę na złodziei w samochodach, które są najbardziej chodliwym towarem w przestępczym świecie. Dziennik.pl zdobył dane dotyczące najczęściej zabezpieczanych nad Wisłą marek i modeli samochodów.

Audi Q7

Audi to marka, której samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami – wynika z danych firmy Gannet Guard Systems. Na rozwiązania wykorzystujące lokalizację radiową (to podobno najskuteczniejsza pułapka), dzięki której można potem odnaleźć auto po kradzieży, najczęściej decydowali się kierowcy Q7 i A6 (w rankingu modeli zajmują 2. i 4. miejsce).

Mercedes ML i klasa E

Na drugim miejscu pod względem najczęściej zabezpieczanej marki jest Mercedes. Złodziei najbardziej obawiali się właściciele SUV-a ML i limuzyny klasy S (odpowiednio na 8. i 9. miejscu w zestawieniu modeli w których najczęściej zastawiono pułapkę).

Volvo

Na trzecim miejscu pod względem obawy przed złodziejami są kierowcy Volvo.

BMW X6 M i X5 M

BMW to czwarta marka, której samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami. Na zastawienie pułapki pod karoserią, dzięki której można potem odnaleźć auto po kradzieży, najczęściej decydowali się kierowcy X5 (w rankingu modeli niemiecki SUV zajmuje 7. miejsce).

Toyota land cruiser

Toyota to piąta marka, której samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami. Jednak terenowy land cruiser w rankingu modeli, w których zastawiana jest pułapka na przestępców zajmuje pierwsze miejsce (przed audi Q7).

Caterpillar

Koparka z czipem do namierzania? To nie jest żart – Caterpillar jest szóstą marką, której pojazdy Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami. Model 428 E w rankingu modeli, w których zastawiana jest pułapka na przestępców zajmuje 5. miejsce (przed takimi autami jak porsche cayenne, BMW X5, czy mercedesy ML i klasy S).

Kilka lat temu namierzyliśmy skradzioną maszynę caterpillar w jednym z podwarszawskich warsztatów. Sytuacja była dość zabawna, ponieważ przebywający na miejscu panowie, których było ośmiu, zostali na tyle zaskoczeni pojawieniem się naszej ekipy w towarzystwie policji, że nie bardzo byli w stanie wyjaśnić swoją obecność. Jeden z dżentelmenów w klapkach typu japonki tłumaczył się, że przyjechał z Poznania na truskawki i nie wie, dlaczego mundurowi go legitymują – opowiada Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems.

Lexus RX

Lexus to siódma marka, której samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami. Na zastawienie pułapki pod karoserią, dzięki której można potem odnaleźć auto po kradzieży, najczęściej decydowali się kierowcy RX (w rankingu modeli japoński SUV zajmuje 3. miejsce).

Porsche cayenne GTS

Porsche to ósma marka, której samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami. Na zastawienie pułapki pod karoserią, dzięki której można potem odnaleźć auto po kradzieży, najczęściej decydowali się kierowcy cayenne (w rankingu modeli niemiecki SUV zajmuje 6. miejsce, tuż pod koparką Caterpillara).

Volkswagen

Volkswagen to najpopularniejsza marka wśród złodziei nad Wisłą. Jednak to dopiero dziewiąty producent, którego samochody Polacy najczęściej zabezpieczają w obawie przed złodziejami.

Mercedes SLR

Na liście zabezpieczonych radiowo samochodów jest mercedes SLR o wartości 2,5 mln zł, jak i toyota aygo za ok. 30 tys. zł. Eksperci podkreślają, że od pewnego czasu widać wzrost zainteresowania systemem lokalizacji radiowej wśród posiadaczy zdecydowanie tańszych aut. Jak kradną złodzieje?

Złodziej samochodów

Dziś przestępca dysponujący odpowiednim sprzętem – a złodzieje inwestują w urządzenia i oprogramowanie – jest w stanie zneutralizować immobiliser, wyeliminować autoalarm komunikujący się z szyną CAN samochodu i włączyć zapłon. Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której po odnalezieniu skradzionego pojazdu właściciel nie był w stanie uruchomić auta, ponieważ immobiliser był już przekodowany i nie rozpoznawał sygnałów przesyłanych z oryginalnych kluczyków – mówi dziennik.pl Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems, firmy zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem skradzionych obiektów.

Zamki pokonywane są za pomocą szperaków i łamaków, komputery pozwalają przejąć zarządzanie rozruchem pojazdu nawet bez użycia kluczyka, więc w zasadzie tylko od dostępnego czasu zależy, czy złodziejowi uda się odjechać autem – dodaje Marianowski.

Ekspert podkreśla, że nie ma obecnie samochodu, którego nie dałoby się ukraść.

Źródło: //auto.dziennik.pl