poczta@gannet.pl

Utrudnij życie złodziejowi — radiowe namierzanie skradzionych pojazdów

 Mimo powoli spadającej liczby kradzieży samochodów wiele aut nadal ginie swoim właścicielom. Dotyczy to szczególnie aut popularnych marek takich jak Volkswagen lub Audi oraz aut z szeroko pojmowanej kategorii premium. Niestety, na kradzież narażone są także auta innych, nie tak prestiżowych marek. Ponadto łupem złodziei padają także inne pojazdy.

Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą?

Czy da się zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą? Niestety odpowiedź na to pytanie będzie negatywna. Każdy pojazd może znaleźć nielegalnego amatora i nieważne czy będzie to drogie auto osobowe, furgonetka, motocykl, ciężarówka czy traktor rolniczy. Łupem złodziei pada także drogi sprzęt budowlany i przyczepy pełne drogiego towaru. Na rynku dostępne jednak są różne produkty mające na celu utrudnienie życia złodziejom pojazdów. Różnego rodzaju blokady mechaniczne i elektroniczne, autoalarmy stosowane w samochodach spowolnić mogą złodzieja, ale nigdy nie dają stuprocentowej pewności czy auto nie stanie się ich ofiarą. Innym sposobem na utrudnienie życia rabusiom są systemy monitoringu oparte na systemach nawigacji satelitarnej GPS lub komunikacji z użyciem sieci komórkowej GSM. Są one wygodne, ale mają jedną zasadniczą wadę, która powodują, że nie są one tak bardzo skuteczne — są one podatne na zakłócenia sygnału GPS lub GSM z użyciem specjalistycznych zagłuszarek sygnału radiowego. Zagłuszanie sygnału GPS jest także powszechnie stosowane przez użytkowników aut służbowych, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Ci pierwsi korzystają z zagłuszania sygnału do zachowania prywatności w czasie prywatnego używania aut służbowych. Tym drugim natomiast ułatwia używanie firmowego samochodu do wykonywania różnych prac „na boku” np. usług przewozowych. Zagłuszarki stosowane są także stosowane do ukrywania kradzieży paliwa, ponieważ system alarmowy pojazdu nie może przesłać alertu o nagłym spadku poziomu paliwa do właściciela firmy lub zarządcy floty.

Czy kierowcy są zupełnie bezradni?

Na szczęście nie. Na rynku dostępne są systemy oparte na monitoringu radiowym. Są one odporne na urządzenia zakłócające sygnały z satelitów GPS lub sygnał sieci komórkowej. Lokalizatory radiowe po instalacji w pojeździe lub innym sprzęcie pozostają w stanie czuwania, w czasie którego nie wysyłają żadnych sygnałów. Dzięki temu są one praktycznie niemożliwe do wykrycia przez skanery fal elektromagnetycznych, a z kolei ich „ręczne” poszukiwanie w pełnych elektroniki nowoczesnych pojazdach jest praktycznie niemożliwe. Aktywacja urządzenia następuje po zgłoszeniu kradzieży i dopiero wtedy wysyła ono sygnały, które pozwalają na jego namierzenie. Częstotliwości, na jakich pracują lokalizatory radiowe, pozwalają na ustalenie miejsca zabezpieczonych nimi pojazdów, nawet ukrytych w garażach podziemnych lub w metalowych kontenerach, czyli w warunkach, w jakich zawodzą rozwiązania GPS. Lokalizatory radiowe nie zapobiegają kradzieżom, ale pozwalają na szybkie odnalezienie skradzionego pojazdu lub innego wartościowego obiektu, np. kontenera z cennym towarem lub drogiego sprzętu mechanicznego.

Gdzie można skorzystać z oferty lokalizacji radiowej?

Lokalizacja radiowa jest usługą, której zasięg zależy od jej dostawcy. Firma Gannet Guard Systems daje możliwość lokalizacji pojazdów lub innych zabezpieczonych obiektów na terenie Polski oraz innych krajach europejskich.